כל הזכויות שמורות לליאת אלעזרי © 2019 by GE בנית אתרים 

טלפון 054-7-55-33-33

צור קשר

מצוק עורבים 90 , קלע-אלון , ישראל , 1242200

קצת על הישוב והסביבה

על הישוב :    
קלע-אלון ,ברוכים , או אולי מצוק עורבים כל אלה שמות שהישוב שלנו מופיע בהם ,אז פה ננסה לעשות לכם קצת סדר .
קלע אלון או קלע גולן או קלע הוא יישוב קהילתי הנמצא בצפון רמת הגולן.היישוב קרוי על שמו של המוצב הסורי הנטוש "קלע" ועל שמו של יגאל אלון.
בשנת 1981 הוקמה במקום   היאחזות נח"ל  שנקראה באופן זמני "מרכז איכלוס צפון הגולן" וקיבלה את השם ברוכים על שם ח'רבת אל מובראכין הסמוך‏ .  ב-16 בספטמבר 1984 הוקם במקום קיבוץ של תנועת התק"ם בן 36 מתיישבים. קיבוץ זה פורק בשנת 1988 והיישוב הפך ליישוב של גרעין נח"ל. בשנת1991 הוקם במקום יישוב קהילתי.
ליישוב הוקמה בשנת 2003 שכונה נוספת הצופה אל עמק החולה, בשם מצוק עורבים, ופה אנחנו נמצאים עכשיו בצפון הגולן, עם מבט פנוראמי אל עמק החולה והחרמון, בפינת החמד הייחודית לפתחה של שמורת טבע נחל עורבים.

הסביבה:
רמת הגולן      
בערבית: هضبة الجولان) היא אזור בצפון-מזרח של ארץ ישראל. גורמים שונים מגדירים באופן שונה את גבולות השטח המוגדר כרמת הגולן:
כאזור גאולוגי וביוגאוגרפי, רמת הגולן היא רמה שטוחה השוכנת בין נהר הירמוך מדרום, הר החרמון מצפון, והכנרת ועמק החולה ממערב. במזרח גובל הגולן בחורן, אף כי הגבול הגאוגרפי אינו ברור, כיוון שמישורי הבזלת ממשיכים עד לעומק סוריה. שטח הרמה הוא כ-1,800 קילומטרים רבועים, מהם כ-1,200 קמ"ר בשליטת ישראל. ברמת הגולן נחלים רבים, המספקים כשליש ממי הכנרת. שלושת הבולטים שבהם מחלקים את רמת הגולן לשלושה חלקים - הצפוני (בין החרמון לנחל גילבון), המרכזי (בין נחל גילבון לנחל דליות), והדרומי (בין נחל דליות לירמוך).
מהיכן הגיע השם גולן:
השם 'גולן' מופיע לראשונה בכתובים בספר דברים, שם זהו שמהּ של עיר בתחום שבט מנשה באזור הבשן: "וְאֶת גּוֹלָן בַּבָּשָׁן לַמְנַשִּׁי" (ד', מג). עיר זו שימשה כעיר מקלט, כמתואר בתוספתא: "שלש ערים הפריש יהושע בארץ כנען והיו מכוונות כנגד שלש שבעבר הירדן כשתי שורות שבכרם: חברון ביהודה כנגד בצר במדברשכם בהר אפרים כנגד רמות בגלעד; קדש בגליל כנגד גולן בבשן" (תוספתא מסכת מכות, פרק ג הלכה ב'). ייתכן ששימוש זה הוא שהקנה לה את השם גולן, מלשון "גולה" או "גלות" (בערבית 'ג'וואל' (جوّال) הוא עובר אורח או נודד). גם בערבית מכונה הרמה בשם דומה: אלְ-גַ'וְלָאן (الجولان). לפני מלחמת ששת הימים היה מקובל לכנות את הרמה וסביבותיה גם בשם "הרמה הסורית"‏.
הגאוגרפיה של רמת הגולן
רמת הגולן והר החרמון הם החלק המזרחי ביותר והצפוני ביותר שבשליטת מדינת ישראל, ולמעשה החלק היחידי משטח המדינה המצוי מזרחית לבקעת הירדן. גובה האזור אינו אחיד לכל אורכו: במזרח הרמה מתרוממים הרים בודדים, ולהם יש צורה של חרוט קטום – אלה הם הרי געש (לא פעילים); בחלקה המערבי של הרמה יש מדרונות גבוהים ותלולים ומצוקים, היורדים אל עמקי הצפון.מה שיוצר לנו את הנופים הפראיים והמדהימים של הגולן.
החי והצומח שנפגוש סביבנו
הצמחייה בגולן מגוונת ומשתנה בהתאם לגבהים השונים. חברת הצומח השלטת בגולן העליון, מגובה של 500 מטרים ומעלה, היא חברת האלון המצוי ואלון התולע. חברת צמחים זו, המלווה באלה ארצישראלית, יוצרת חורשים מפותחים ביותר באזור יער מסעדה והר אודם. אל עצים אלה נלווים  עוזרר קוצנישזיף הדובאגס סוריולבנה רפואי. בין העצים מצוי שפע של צמחים שונים, שהבולטים בהם סיסנית הבולבוסין ורקפת יוונית, הנדירה בשאר אזורי הארץ וכאן פורחת בחורף בשפע, סביב גזעי האלון. בגולן ניתן למצוא גם כלניות רבות. רובו של הגולן התחתון, עד לגובה של 500 מטרים, היה מכוסה בעבר ביער עשיר של חברת אלון התבור. כיום שרדו מיער זה רק גושים גדולים אחדים - בעיקר בנחל מיצר שבדרום הגולן ובאזור יהודייה שבמרכזו. לעצי אלון התבור נלווים פרטים רבים של אלה אטלנטית, לבנה רפואי, וכן שיזף השיח ושיזף מצוי. החוקרים מעריכים ששני מיני השיזף השתלטו על שטחים שבהם נפגע היער המקורי, בעיקר בחלקיו הנמוכים של הגולן. באזורים בהם שולטים שני מיני השיזף - בגולן המערבי ובמורדות הפונים אל עמק החולה והכנרת - הם יוצרים נוף דמוי סוואנה. בתי גידול מעניינים נוספים בגולן הם מעיינותביצותומאגרי מים, הנפוצים מברכת רם שבצפון, דרך מעיינות ושקעים טבעיים על פני מרכז הגולן, ועד נחלי האיתן הרבים שבמערבו. חברות הצומח השולטות בגדות נחלי האיתן הן חברת שיח-אברהם מצוי, חברת פטל קדוש וחברת הרדוף הנחלים. בגדות המעיינות ובמקומות לחים רבים אחרים גדלים עצי צפצפה איטלקית, שהובאו על ידי תושבי הגולן כמקור לעצה משובחת. שני צמחים בעלי ייחוד אסתטי גדלים אף הם בגולן: אירוס הגלבוע, הגדל בשוליים הדרומיים, ואירוס הגולן, הגדל במרכז הגולן וברכס בשנית.
הגולן אינו מיושב בצפיפות ולכן עולם החי בו עשיר למדי. אמנם הצבאים, הדובים והנמרים, שחיו בו בעבר, הוכחדו, אבל עדיין אפשר למצוא זאבים וצבועים מפוספסים. כמו כן משמש האזור כמקום חיות לנמיה, לחתול הבר, לשועל המצוי, לסמור, לגירית, לחזיר הבר, לשפן הסלעים הסורי, ולשלושה מיני מכרסמים, הגורמים נזק לחקלאות - הדרבןהמריון המצוי ונברן השדה. עולם העופות של הגולן עשיר ביותר, בעיקר במינים של ציפורי שיר קטנות, אך רק שני מינים מיוחדים לאזור זה:העורב הזנבתן (הנקרא גם עקעק או עורב הנחלים) ומין של דורס לילי, הנקרא קטופה. כמו כן מקננים באזור שלושה מיני בז - בז מצויבז אדום ובז העצים. ריכוזים גדולים של עופות אפשר למצוא בנחל דליות, שם יש מושבה גדולה של נשרים, ובאל-חמה, שם מדי חורף נאספים המוני זרזירים מבקעת הירדן והגולן ללינה על עצי הפיקוס. כמו כן אפשר למצוא בגולן מינים רבים של דו-חיים, כמו קרפדות וצפרדעים, וזוחלים רבים, כמו צבי יבשה ומיני לטאות (מניפנית הסלעיםעינחשלטאה ירוקה ועוד). מאחר שרמת הגולן עשירה בבזלת ודלה בסלעי גיר החלזונות נדירים בה, שכן הם זקוקים לסביבה גירנית על מנת לבנות את הקונכייה שלהם.
התולעת השטוחה Dugesia golanica, הקרויה על שם רמת הגולן, היא מין אנדמי המצוי במעיינות עין דן ועין בניאס בלבד.
נחלי הגולן הם ממסלולי הטיול היפים והרטובים ביותר שיש בארץ
נחלי הגולן מתחלקים ל3 קטגוריות מרכזיות: נחלי דרום הגולן, נחלי מרכז הגולן ונחלי צפון הגולן. רוב נחלי צפון ודרום הגולן הם נחלי אכזב ונחלי מרכז הגולן הם לרוב נחלי איתן. חוץ מהנחלים המזרחיים שזורמים לירמוך (מיצר ונוב) כל הנחלים זורמים לכנרת. האקלים השורר בנחלי דרום הגולן הוא אקלים צחיח למחצה, ועל כן הצומח בו הוא בעיקר בתה ים תיכונית, ובמקומות מסוימים אף צומח ספר המדבר. הזרימה מועטה, וכמות המשקעים לא גודלה ועל כן האזור יבש מאוד. נחלי מרכז רמת הגולן הם המיוחדים והמרשימים ביותר בגולן, נחלים אלו חתרו בדרך ארוכה מכיוון צפון מזרח לדרום מערב, אולי בגלל אורכם הרב נוצרו קניונים מרשימים וקיימים בהם מעיינות רבים וזרימה רבה. על אף האקלים שדומה מאוד לדרום הגולן התפתחה בנחלים אלו צמחייה סבוכה מאוד, ובעלי חיים המתאימים לאזורים סבוכים כמו חזירים הגיעו לסביבתם. נחלי צפון רמת הגולן מאופיינים בירידה מהירה מאוד לעבר בקעת החולה, כתוצאה מכך נחלים אלו לא חתרו קניונים ארוכים ומרשימים כמו במרכז הרמה. אמנם בנחלים אלו מפלים רבים בגלל הירידה המהירה. ברב נחלים אלו (למעט הג'ילבון) לא זורמים מים בכל ימות השנה והם נחלים אכזבים. האקלים בצפון הרמה בשונה מבמרכזה ובדרומה הוא אקלים ים תיכוני ועל כן התפתח באזור חורש ים תיכוני בעבר, שכיום ניתן לראות שרידים ממנו שהשתקמו לאחרונה לאחר הפגיעה של הערבים בחורש בשנים שקדמו למלחמת ששת הימים.​
 
למה כל הסלעים פה שחורים?
רמת הגולן היא החלק המערבי של חבל ארץ הבשן, מזרחה לנהר הירדן. חבל הבשן נחשב לאחד האזורים הגאוגרפיים הגדולים בעולם המכוסים בזלת ברציפות. רוב שכבות הלבה הן מגמה אשר נוצרה בארץ ישראל בעת העתיקה. אחד הקילוחים מהר הגעש שנבדק, תוארך לתקופה שלפני 4,000 שנה, וזאת על סמך הממצאים שהתגלו בשפכי הלבה. עובי הבזלת בחבל הבשן נע משיא של 1,100 מטר בהר חורן – "תל גֵ'נָ‏ה" – בגובה 1,800 מטר מעל פני הים עד לעובי ממוצע של 300 עד 400 מטר בכל האזור. עובי הבזלת הולך ופוחת לקראת שולי האזור: בצפון – מול הר החרמון, בדרום – מול נחל הירמוך, בדרום-מזרח – נחל רוקד ובמעבר הבזלת חוצה את נהר הירדן ופוחתת בהדרה בשולי הגליל.
רמת הגולן נראית מישורית, ברם, היא למעשה קער אשר התמלא מזרמי בזלת מתקופת המיוקן עד לתקופת הפליוקן תחתון ומסחף מתקופת הנאוגן. במקורה רמת הגולן היא חלק מקער דמשק המשתרע מהמדבר הסורי עד לעמק יזרעאל. הקער נמצא בין שני קמרים – בין קמר החרמון מצפון לקמר הגלעד מדרום. מתחת לקער עלתה המגמה לאורך סדקים, בקילוח ומילאה שטחים ויצרה מישורי בזלת תוך כדי התקררות.
רוב שטחי הגולן מכוסים סלעים ממוצא מגמטי: בעיקר בזלת אך גם סקוריה וטוף. בדרום הגולן, בשטחים שכוסו רק בחלקם על ידי הלבה או שסלעים אלה נסחפו, ניתן לראות סלעי משקע כגון גירחול וקירטון.
ברמת הגולן באות לידי ביטוי תופעות וולקניות אחדות, שהבולטת שבהן היא של הרי געש שאינם פעילים. שורת הרים אלה בנויה בקו ישר, על פני מעין חריץ אשר ממנו התפרצו הקילוחים. קו התלים הישראלי כולל מספר תִּלים מרכזיים כמו הר פרס, שבו לוע מושלם של הר געש, או הר אביטל, שעל מורדותיו ניתן להבחין בזרם פירוקלסטי, אך קיימים גם עשרות תלים קטנים יותר, כמו גבעת טליה שליד מושב קשת.
המלצות לטיולים ניתן לקבל אצלנו אז לא להתבייש לשאול כי אנחנו פה לענות

סוויטות  אַכְסַנְיָה 

Hxania suites

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon